تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

MSDS (برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی) سید حامد محسن الحسینی

  MSDS

  مقدمه :

  برگه اطلاعات ایمنی مواد MSDS اطلاعات پایه ای در باره مواد یا فراورده های شیمیایی فراهم میکند . آن دارای اطلاعاتی پیرامون خصوصیات ، پتانسیل آسیب زایی مواد ، نحوه استفاده ایمن و چگونگی برخورد در مواقع اضطراری میباشد. این متن برای راهنمایی افرادیکه از MSDS استفاده میکنند ، تهیه شده است و دارای اطلاعات مورد نیاز برای آگاهی از خطرات و احتیاطات لازم برای استفاده ایمن از فراورده های شیمیایی میباشد.

  MSDS های شرکتهای مختلف ممکنه شبیه هم نباشد اما آنها دارای یکسری اطلاعات پایه ای هستند . این راهنما برای استفاده از msds 9 بخشی شرکت کانادایی whmis سازماندهی شده است.

  Msds ها برای افرادی بغیر از سرپرستان و کارگران که از مواد آتشگیر استفاده میکنند ،مانند  پزشکان ، متخصصان بهداشت حرفه ای ، سرپرستان ایمنی ، مهندسین و متخصصین محیط زیست ، نیز نوشته میشود. اطلاعات مورد استفاده توسط یک گروه ممکنه برای دیگران نیاز نباشد . بنابراین در msds اطلاعاتی وجود دارد که ممکنه شما به آن احتیاجی نداشته باشید.

  MSDS نقطه ضروری شروع برای اجرای یک برنامه کامل ایمنی و بهداشت برای مواد میباشد. MSDS ها منبع کاملی از اطلاعات برای دارندگانشان نیستند . بیشتر MSDSها توسط کارخانجات یا تهیه کنندگان مواد ، آماده میشود . بنابراین آنها بطور عمومی به طبیعی بودن گرایش دارند .آنها سعی میکنند اطلاعاتی مختصر که تمامی پیش بینیهای منطقی را در صورت استفاده از مواد نشان دهد . مانند قوانین محلی که بایستی رعایت شوند وجود دارد. این قوانین عموما در MSDSها توصیف نشده اند .

  وقتی شما یک MSDS را میخوانید بایستی بخاطر داشته باشید که سه نوع خط ممکنه با استفاده از فراورده های شیمیایی مرتبط باشد.

   

  • خطرات بهداشتی BMC  بعنوان مثال تماس پوست با اسید باعث سوختگی میگردد.
  • خطرات حریق : بعنوان مثال پروپان خیلی آسان میسوزد و ممکن است منفجر شود .
  • خطرات واکنش پذیری : بعنوان مثال ترکیب آمونیاک و سفیدکننده های خانگی باعث انتشار گازهای مضر میگردد.

   

  تمامی پتانسیل خطر مواد را ارزیابی کنید . یک MSDS خوب اطلاعات ویژه و کاربردی را فراهم خواهد کرد . مروری بر سوالاتی که بسیار مهم هستند زمانیکه MSDS را میخوانید پاسخ داده شوند، در انتهای متن آمده است .

   

  نمونه یک MSDS

   بخش 1 : اطلاعات محصول

  بخش 2 : عناصر خطر زا

  بخش 3 : اطلاعات فیزیکی

  بخش 4 : خطر حریق و انفجار

  بخش 5 : اطلاعات واکنش پذیری

  بخش 6 : خصوصیات سم شناسی /اطلاعات خطرات بهداشتی

  بخش 7 : کمکهای اولیه

  بخش 8 : پیشگیری

  بخش 9 : اطلاعات تهیه کننده MSDS

   

  1-     اطلاعات محصول

   

  اولین چیزی که بایستی وقتی MSDS بدستتان رسید انجام دهید اطمینان از درستی MSDS با ماده ای است که با آن کار میکنید . بخش اطلاعات محصول به شما اطلاعاتی که مورد نیاز است تا از صحیح بودن MSDS مطمئن شویم ، به ما میدهد .

  شناسایی محصول در MSDS که معمولا نام محصول است بایستی دقیقا همان شناسه روی برچسب WHMIS باشد . دربخش نام محصول ، نام کارخانه یا تهیه کننده به ما ممکنه در تایید اینکه MSDS صحیح را داریم کمک میکند . اطلاعات در مورد نحوه استفاده محصول نیز بعضی اوقات نوشته میشود. برخی کارخانجات MSDS هایشان را با پیش بینی اینکه محصول در کاربردهای مشخص خود بکار میرود مینویسند . این میتواند اطلاعات معتبری باشد زیرا میتواند نشان دهد که روش بکار گرفته و استفاده مواد مورد انتظار بوده است . اگر اینطور نباشد ، شما ممکنه مجبور شوید اطلاعات ایمنی اضافی از کارخانه دریافت کنید . مواد ورودی به محل کار ممکنه توسط کانتینر از کارخانه اصلی باشد یا آنها ممکنه توسط تهیه کننده یا توزیع کننده بسته بندی شده باشد . تهیه یا توزیع کننده شرکتی است که مواد را برای شرکت شما می آورد . در برخی موارد نام و آدرس تهیه کننده و نام و آدرس کارخانه در MSDS آورده میشود . در مابقی موارد فقط یک آدرس ممکنه داده شود. به این علت MSDS ممکنه نام و آدرسی داشته باشد که با نام و آدرس دپارتمان فروش که برای خرید محصول مورد استفاده قرار گرفته یکی نباشد . با این وجود زمانیکه میخواهید MSDS را بروز کنید معمولا امکان وجود دارد که با توزیع کننده یا کارخانه دیگری تماس بگیرید

   

  2-عناصر خطرزا

   

  تمامی عناصری که دارای پتانسیل خطرزایی هستند باید در MSDS لیست شوند . در بعضی موارد، شناسایی یک یا تعداد بیشتری از عناصر که توسط سازنده مورد توجه قرار داده شده جزء اطلاعات محرمانه تجاری است . در این موارد سازنده ممکنه برای معافیت از قانون اطلاعات مواد خطرناک استفاده کند . اگر این انجام شود ، MSDS نشان خواهد داد تاریخ ادعا برای معافیت را که ثبت شده است . اگر عناصر معیارهای قانونی برای اطلاعات محرمانه شغلی را رعایت کرده باشد ، ادعا پذیرفته میشود و وضعیتی در MSDS نشان داده خواهد شد که معافیت گرفته شده است البته با تاریخ و تصمیمات قانونی.

  بسته به MSDS شما ممکنه حدود مواجهه شغلی برای عناصری که در بخش عناصر خطرزا آمده را بیابید . MSDSها معمولا حدود مواجهه شغلی رایج از قبیل TLV ها که توسط ACGIH تدوین شده را میدهند . حدود مواجهه قانونی کانادا میتواند متفاوت باشد بستگی به حوزه قانونی (ایالتی ، محلی، دولتی) قانونا شرکت شما بایستی از حدود قانونی که ضروریست در MSDS لیست شود پیروی نماید .

  متخصصین ایمنی و بهداشت از حدود مواجهه استاندارد شده در هنگام نمونه برداری هوا استفاده میکنند . انداز گیری غلظت هوابرد در محیط کار و مقایسه با حدود مواجهه و پیشنهاد در جهت کاهش مواجهه کارگران بستگی به نتایج بدست آمده و ارزیابی مجدد دارد .

  سایر اطلاعات در مورد عناصر مواد ، بعنوان مثال شماره ثبت سرویس تجزیه شیمیایی (CAS) ، LC50 ، LD50 ممکنه در این بخش قرار بگیرند . شماره CAS ممکنه برای تایید شناسایی عناصر یا بدست آوردن اطلاعات اضافی مورد استفاده قرار بگیرد.

   

  3-اطلاعات فیزیکی

   

  بخش داده های فیزیکی ، اطلاعات فنی و خصوصیات مواد را به ما میدهد . شما بایستی بررسی کنید که ماده ای که توضیح داده شده (حالت فیزیکی و شکل ) همان ماده ایست که شما در اختیار دارید . اگر اینطور نیست شما ممکنه MSDS درستی را نداشته باشید . یا ممکنه ماده کهنه باشد یا در طی حمل و نقل یا انبارسازی تغییر شکل پیدا کرده باشد . در هر مورد ، اطلاعا ت MSDS ممکنه بکار نرود و شما بایستی اطلاعات اضافی بدست آورید .

  اطلاعات موجود در این بخش جهت کمک به تعیین وضعیتهایی که تحت آن ماده ممکنه خطرناک شود ، بکار میرود . متخصصین فنی این اطلاعات را برای توسعه روشهای کاری برای کنترل مواجهه ، انبار سازی ، حمل و نقل ، و پاک سازی در صورت ریخته شده استفاده میکنند .

  عموما خصوصیات فیزیکی مختلفی در MSDS داده میشود ( حد بویایی ، وزن مخصوص ، فشار بخار،دانسیته بخار،میزان تبخیر،نقطه جوش،نقطه انجماد،ph،و ضریب توزیع آب/روغن)

   

  4-اطلاعات در مورد خطر حریق و انفجار

   

  هدف این بخش تشریح هر گونه خطرات حریق و انفجار مرتبط با مواد است . این اطلاعات با اطلاعاتی از داده های بخش واکنش پذیری ترکیب میشود و میتواند در تعیین محلی مطمئن برای انبار سازی مورد استفاده قرار گیرد. (مانند مایعات اشتعال پذیر) اطلاعات این بخش همچنین میتواند برای برنامه  ریزی تعیین نوع مناسب و محل قرار گیری خاموش کننده های حریق و همینطور برای طرح ریزی بهترین پاسخ به آتش برای سایت کاری ویژه بکار رود . مقداری از اطلاعات این بخش برای مبارزه با آتش و پاسخ اضطراری پرسنل میباشد.

  اگر ماده دارای پتانسیل خطر حریق است . شما بایستی احتیاطهای ویژه حمل و نقل یا سایر ارزیابیهای کنترلی لازم برای پیشگیری از حریق را بدانید . شما همچنین بایستی احتیاطهای اضطراری برای اجرا در مواقعی که حریق در محیط کار بوقوع میپیوندد را بدانید

   

  5- اطلاعات واکنش پذیری

   

  بخش داده های واکنش پذیری هر وضعیتی که تحت آن ماده ناپایدار گشته یا میتواند خطرناک شود را تشریح میکند . مواد ناپایدار ممکنه تجزیه شوند و باعث حریق،انفجار یا شکلی مواد جدید که خطرات مختلفی دارد ، میشود . بعنوان مثال این مواد شیمیایی جدید (محصولات تجزیه پذیر) ممکنه سمیتی بیشتر یا اشتعال پذیرتر از ماده اصلی باشند . وضعیتهایی از قبیل گرما ، نورخورشید ، و طول عمر ماده شیمیایی میتواند باعث ناپایدار شدن شیمیایی یا تجزیه شوند ، بنابراین این مواد احتیاج به انبارسازی ویژه و احتیاطهای حمل و نقل میباشند .

  مواد ناسازگار موادی هستند که ممکنه اگر با هم مخلوط یا در کنار هم باشند واکنش شدید دهند یا منفجر شوند . این مواد بایستی جداگانه نگهداری شوند و نبایستی مخلوط شوند مگر اینکه احتیاطهای ویژه در نظر گرفته شود . شما بایستی اطلاعات این بخش را بدانید تا اینکه بتوانید بطور ایمن حمل و انبار کنید و از مخلوط شدن مواد ناسازگار پیشگیری کنید .

   

  6-خصوصیات سم شناسی /داده های مربوط به خطرات سلامتی

  بخش خصوصیات سم شناسی راههایی را که ممکنه مواجهه با مواد اتفاق بیفتد و اثرات مضر آنها را توصیف میکند . بایستی این مسئله عمومی را که هر کس از یک روش تاثیر نخواهد پذیرفت را مورد توجه قرار داد. بعلاوه راهی که ماده از طریق آن در محل کار مورد استفاده قرار میگیرد و تحت تاثیر میزان خطرات بهداشتی آن قرار میگیرد ، اهمیت دارد.

   

  7-کمکهای اولیه

  بخش کمکهای اولیه کارهاییی را که بایستی فورا در موارد مواجهه با مواد انجام شود را توضیح میدهد . هدف کمکهای اولیه کاهش جراحات و اختلالات بعدی میباشد. در موارد جدی کمکهای اولیه ممکنه برای زنده نگه داشتن مصدومین ضروری باشد.

   

  8- اقدامات پیشگیرانه

  این بخش اقدامات پیشگیرانه برای کار ایمن با مواد را ارائه میکند . بایستی توجه داشته باشیم که تمامی MSDSهای نوشته شده ما را تمامی پیش بینی های معقول را ارائه میدهند .

   

  9-اطلاعات تهیه کننده MSDS

  شماره تلفن تهیه کننده MSDS در این بخش داده میشود بعنوان بهترین نقطه شروع برای بدست آوردن اطلاعا تبیشتر در زمینه ایمنی و بهداشت از تهیه کننده MSDS میباشد. این خیلی مهم است که شما MSDS بروز داشته باشید . تاریخ تهیه آن معمولا در انتهای این بخش می آید .

   

  سوالات مهمی که بایستی هنگامیکه MSDS خوانده میشود پاسخ دهیم

   

  1-      آیا شما MSDS درست را برای ماده ای که با آن کار میکنید یا کار خواهید کرد دراختیار دارید؟

  2-      آیا MSDS شما بروز است ؟

  3-      آیا توضیحات آن در مورد ماده ، با آنچه که دارید منطبق است ؟

  4-      آیا این ماده میتواند بسوزد یا منفجر شود ؟

  5-      آیا این ماده ناپایدار است ؟ اگر است تحت چه شرایطی ؟

  6-      آیا این ماده با سایر مواد شیمیایی واکنش میدهد ؟ اگر اینطور است با چه موادی؟

  7-      ایا محل کار شما نیاز به کنترل های مهندسی دارد؟

  8-      آیا این ماده به احتیاطهای ویژه بای حمل نیاز دارد؟

  9-      آیا به تجهیزات حفاظتی نیاز دارید؟

  10-آیا بایستی دقت کنید هنگامیکه این ماده را با سایر مواد شیمیایی مخلوط میکنید؟


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 24 مرداد 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158202
 • بازدید امروز :107758
 • بازدید داخلی :6160
 • کاربران حاضر :134
 • رباتهای جستجوگر:329
 • همه حاضرین :463